İkiz Babasıyım

2 Yaş mı?

En sonunda Duygu “ergen kızlarımız var” konulu bir mail göndermiş te konu açıklandı. ?Female Brain? adlı kitapta, 18 aylık olan kız çocuğunun vücudunda salgılanan hormonların 35 yaşında salgılanan hormon seviyesiyle aynı olduğu yazıyormuş.

Çaresiz hissediyorum bazen. Bir parça bilgi için bir sürü yeri parçalıyorum. Kızların içinde bulunduğu 2 yaş krizine karşı anne-baba olarak ne yapabiliriz diye. Okuyorum, dinliyorum, anlamaya çalışıyorum… Heyhat… Araştırmak bu sefer işe yaramıyor. Pedagogların ne söyleyeceğeni artık ezbere biliyorum ve basma kalıp yazılarına sadece gülüyorum.

Hazal da Ceren de doğumlarından beri çok iyi huylu birer bebek oldular. İkisinin de farklı yönleri ve gelişimleri, yetileri vardı. Taa ki geçtiğimiz yazın başına kadar, yani tam 2 yaşına geldiğinde kızlarımda ciddi değişikliklerin olduğunu fark etmeye başladım. Fazla criminal Minds seyrettiğim zamanlarda Duygu´ya “acaba seri katil mi yetiştiriyoruz farkında olmadan” diye takılıyordum. Herşey yavaş yavaş başladı; sonra birden bire bir inatçılık, bir başına buyrukluk, bir dengesizlik vuku buldu. Neredeyse kızlarımı tanımaz oldum. Sadece ben değil, eşim, anneanne, babaanne falan da kalakalıyor ikisininkrizleri karşısında. Yumuşak davranalım diyoruz, üstlerine varmayalım diyoruz ama bu sefer herhangi birşey yaptırmak neredeyse mümkün olmuyor. Biraz diş gösterelim diyoruz, pırıl pırıl tırnaklar çıkıyor pençelerden!

Bir an muhteşem meleklerimle oyun oynarken, 1 dakika sonra resmen excorsit filminden sahnelere tanık oluyoruz sanki.

En sonunda Duygu “ergen kızlarımız var” konulu bir mail göndermiş te konu açıklandı. “Female Brain” adlı kitapta, 18 aylık olan kız çocuğunun vücudunda salgılanan hormonların 35 yaşında salgılanan hormon seviyesiyle aynı olduğu yazıyormuş. Şimdi şimdi anlamını idrak etmeye başladım. Güzel kızlarım benim, daha anneleri hormonlarımı nasıl dize getireceğimi bilemezken, nasıl olsun da o küçücük halleriyle mücadele etsinler? Kimyaları değişiyorsa, ellerinde yapacak birşey yok ki, özellikle bu kadar küçük ve hiçbirşeyin farkında değillerken.

Artık kafam net pes etmek yok, biz bununla baş edeceğiz rahatlıkla. Hem de kızlarımla ilişkimize zarar vermeden. Onları tabii ki bu hormon ve duygu tufanı sırasında yalnız bırakmamız söz konusu olamaz. Elimizden geldiğince destek olacağız ve bu dönemi en yumuşak çatışmalarla atlatacağız. Nasıl mı? Gelecek yazıda buluşalım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *