İkiz Babasıyım

Nasıl başa çıkacağız?

Genellikle Halil Sezai´nin isyanı bizimkilerin yanında solda sıfır kalıyor. Bu dönemde yemekten kesilme, her seye sorun çıkarma gibi şeylerde yapabiliyorlar.

Sevgili ebeveyn. 2 Yas krizi, bebeklikten çocukluğa geçiş evresi olarak tanımlanırmış… Bu durum çocukluğun ergenlik dönemiymiş.
Dolayısıyla bu dönemlerde bizim kızlar gibi çocuklar oldukça sinirli, stresli, her şeyi sorun yapan, hırçın, olabiliyormuş. Genellikle Halil Sezai´nin isyanı bizimkilerin yanında solda sıfır kalıyor. Bu dönemde yemekten kesilme, her seye sorun çıkarma gibi şeylerde yapabiliyorlar. Ancak şu bir gerçektir ki, kesinlikle anne ve babadan kopamıyorlar. Onun vazgeçilmezi olmaya devam ediyorsunuz ama o haldeyken bile size de sinirlenebiliyorlar.
Anne ve babanın bu dönemi çok dikkatli ve bilinçli şekilde atlatmayı bilmesi gerekiyor. Çünkü çocuğunuzun davranışlarına göre hareket etmezseniz bilinçsizce yaptığınız davranışlar çocuğunuzda kalıcı şeyler bırakabilir. Bu sorunu aşağıda anlatacaklarıma göre hareket ederek atlatma evresini kolaylaştırabilirsiniz.
Çocuğunuz çok sinirli bir durumda ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız. Mutlaka onun sinirlendiği şeyden uzaklaştırıp, ilgisini başka yerlere çekmeye calisin. Kesinlikle o dönemde de ona sert çıkışlar göstermeyin. Sakın ola ki bağırmayın. Sinirden titreseniz de işten gelip yorgun argın yayılmışken bir anda ayağa fırlamanız gerekse de bağırmayın.
Çocuğunuz bu dönemde değişiklikler gösterecektir. Davranış yapıları, hareketleri de değişebilir. Bu durumlarda onun yeni yapısını kabullenin. Değişmesi için aşırı baskı ve caba sarf etmeyin. Olmak istediği gibi olsun. Önemli olan sizin istediğiniz gibi olması değil, bunu unutmayın.
Kesinlikle kural koymamaya calisin. Çünkü o, baskıyı hissettikçe sizi daha da bastırmaya çalışacak ve bunu başaramadığı sürede daha da sinirleri bozulacak. Onun için kesinlikle kurallardan uzak durun.
Onun rahat etmesi için çabalayın.
En önemlisi de ona sevginizin sonsuzluğunu gösterin. Sürekli şefkat ve sevginizi gösterin. Bu dönemi bu şekilde atlatmaya calisin. En azından ben artık öyle yapıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *