Danışmanlık ve İş Koçluğu Hizmetleri

Stratejiniz uygulayabildiğiniz kadar başarılıdır!

Yer Dalaman. Siyah, büyük ve güzel arabamla, yanımda çok değer verdiğim ve sevdiğim eşim, arkada da canımdan çok sevdiğim ikiz kızlarımla birlikte Datça´ya yol alıyoruz. Kızlarımı denize sokmak amaç. Yol biraz virajlı, hele 2 yaşında kızlar için iyice çekilmez olabiliyor.

10 Eylül 2011…Günlerden Cumartesi. Yer Dalaman. Siyah, büyük ve güzel arabamla, yanımda çok değer verdiğim ve sevdiğim eşim, arkada da canımdan çok sevdiğim ikiz kızlarımla birlikte Datça´ya yol alıyoruz. Kızlarımı denize sokmak amaç. Yol biraz virajlı, hele 2 yaşında kızlar için iyice çekilmez olabiliyor. Neyse şarkılar türküler, bir yere kadar, başladı bizimkiler kalaya. İnicez biz, çıkıcaz biz. O sırada eşim bir CD çıkardı kabından hadi bakalım masal dinleyelim dedi.

Masalın adı “Alice Harikalar Diyarında”…Tabi bir anda mutlak sessizlik, dedim tamam, inşallah uyumam yolda kızlarla beraber. Bu sırada masalı da dinliyorum çaktırmadan.

Geçenlerde İstanbul Business School´da” Yönetimde stratejik yaklaşımlar” konulu ders anlatıyordum, ilk slayt Alice´in resmiyle başladı. Stratejiyi daha iyi anlatan bir kitap okumadım ki ben hiç. Alice delikten aşağı iner, küçülür büyür feşmekan. Sonunda bir yol ayrımına geşir ve orada kocaman bir kedi. Alice merak ve endişeyle sorar: “Hangi yoldan gideceğim?”…

Kedinin cevabı en baba strateji kitabında yazmaz ama çok ağırdır:”Nereye gittiğini bilmiyorsan, nereden gittiğinin bir önemi yoktur”

Gerçekten de büyük ya da küçük  herhangi bir strateji çalışmasında şu üç soruya cevap doğru düzgün bulunsa ve gerçekten de bu cevapların peşinde koşulsa başarı garantidir.

1) Neredeyiz?

2) Nereyi hedefliyoruz?

3) Hedefe nasıl ulaşacağız?

Hele bir de arada sırada bu gittiğimiz yol karar verdiğimiz cevap mıdır ya da doğru yolda mıyız diye durup bakılsa garantinin kaymaklısıdır. Ama nerdeeeee? Ayda bir strateji değiştirir bizim babalar. Sorarsan da, sana strateji anlatırlar.

Strateji yapmak yetmez onu uygulayacak liderlere ihtiyaç vardır. İşte o zaman başarılı stratejist olunur. Uygulayan olmazsa ya da peşinden koşulmazsa bi ileri iki geri gider durursun. Beş yıl içinde mükemmel bir strateji ve uygulamayla 20% pazar payına ulaşırsın. Bırakırsın gidersin başka bir işe. Beş yıl sonra dönüp bakarsın ki babalar pazar payımızı gçen seneye göre 1 puan artırdık ve 11% yaptık diye yeri göğü inletirler… Strateji hiçbirşeydir uygulama herşey…

Unutmayın: STRATEJİNİZ UYGULAYABİLDİĞİNİZ KADAR BAŞARILIDIR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *